Letní aktivity v Horní Lomné

Pokud se rozhodnete pro letní nebo podzimní pobyt v Chatě Pod Loučkou v Horní Lomné, doporučujeme Vám následující možnosti aktivního odpočinku:

Jízdní kola

Chata Pod Loučkou je výborným startovním místem pro výlety na horských kolech. Na dosah (nebo spíše na "došlap") je totiž celá vychodní část Moravsko-slezských Beskyd, včetně nejvyššího vrcholu celého pohoří Lysé Hory (1323 m n.m.). Pokud se nezaleknete místy dost náročných stoupání, pak Vám odměnou budou nádherné výhledy na okolní krajinu: zejména z vrcholů Lysá Hora, Javorový a Kozubová.

Méně zdatní jezdci se můžou vydat na projížďku údolím řeky Lomné. Značená cyklostezka je skrze Dolní Lomnou a Bocanovice dovede až do Jablunkova, města známého zejména díky folklórním slavnostem, jejichž kulminací je každoročně tzv. Horalský svátek. Z Jablunkova lze vyrazit (opět po značených cyklostezkách) do vesnic na česko-polsko-slovenském pomezí. Častým cílem turistů je zejména Hrčava — nejdále na východ položené místo v ČR. A pokud Vám síly stačí, můžete si zajet přes hraniční kopce až do Polska nebo Slovenska. Je to už trochu náročnější trasa, nicméně stále vede po asfaltových silnicích.

Celé Beskydy už v současné době protíná poměrně hustá síť cyklostezek, takže se nabízí mnoho různých variant na výlet — stačí si vybrat. Plánování Vám může usnadnit turistická mapa s vyznačenými cyklostezkami na serveru mapy.cz.

Turistika

Beskydy jsou protkány hustou sítí turistických tras | Foto: Česlav Przywara

Hory v okolí Horní Lomné jsou doslova protkány sítí turistických tras (platí to ostatně pro celé Beskydy). V následujícím textu naleznete několik zajímavých tras, ale pokud si rádi plánujete své cesty sami, máte široký výběr možností — stačí se podívat na mapu.

Chata na Kamenitém | Foto: www.chatakamenity.cz

Méně náročnou trasou je výlet na Kamenitý (830 m n.m.) přes Slavíč (900 m n.m.) a Babí vrch. Z Horní Lomné (cca 580 m n.m.) se vydáte po žluté na rozcestí Lačnov, odtud pak po červené k chatě Slavíč. Od chaty Vás povede červená značka až k rozcestí Babí vrch, kde se dáte v pravo po zelené a na dalším rozcestí odbočíte opět v pravo, tentokráte na žlutě značenou stezku, která Vás již dovede k chatě na Kamenitém.
Z Kamenitého je nejlepší výhled na celou dolinu Lomné a taky na prales Mionší, který je na protější straně řeky.
Pokud budete mít ještě dost sil, doporučujeme pokračovat dále po žluté na chatu Kozubová, od které je pro změnu nádherný výhled na slezskou část Beskyd. Z obou chat vedou turistické trasy zpět do údolí Lomné, odkud se zpátky k nám můžete dostat pěšky nebo vyjet autobusem.

Chata Skalka | Foto: Česlav Przywara

Středně náročnou trasou je výlet k chatám na Severce a Skalce. Z Horní Lomné se vydáte po žluté směrem na Muřinkový vrch (975 m n.m.), kde stojí krásná malá kaple se schovanou studánkou. Dále po červené vystoupáte na Velký Polom (1067 m n.m.) a z něj se již pohodlnou cestou po hřebeni dostanete až ke zmíněným chatám (cestou ještě potkáte hotel Tetřev).
Zpátky můžete jít po stejné trase nebo sestoupat do Dolní Lomné: buďto od chaty na Severce po modré (kratší varianta) nebo od chaty na Skalce po žluté (delší varianta). Zpátky do Horní Lomné se pak můžete dopravit autobusem.

Ranní pohled od chaty Javorový | Foto: Česlav Przywara

Jako celodenní výlet si lze naplánovat túru na vrchol Javorový (1032 m. n.m.) a k trochu dál položené stejnomenné chatě (968 m n.m.), od které je při dobrém počasí skvělý výhled na Třinecko a Karvinsko. Začátek trasy je stejný jak u výletu na Kamenitý (až po rozc. Babí vrch). Od Babího vrchu pokračujte po červené přes Kalužný k rozcestí pod vrcholem Ropice. Odtud Vás už modrá značka zavede až na vrchol a po dalším 1,5 km i k chatě.
Cestu zpátky si můžete spestřit odbočkou na Kamenitý nebo k chatě pod Ostrým (954 m n.m.), odkud je (podobně jak od chaty na Kozubové) nádherný výhled na slezskou část Beskyd.

← Zpět na přehled aktivit a pasivit | ↑ Zpět na letní aktivity

Návštěva pralesa Mionší

Prales Mionší | Foto: Michal Šulgan

Mezi Horní a Dolní Lomnou se na 169,7 hektarech rozkládá prales Mionší — největší prales v ČR (169,7 ha). Během letní sezóny (od 1. června do 15. září) je všem přístupná okružní náučná stezka vedoucí krajem pralesa, která Vás prostřednictvím několika informačních tabulí rozmístěných na 7 km dlouhé trase seznámí s různými zajímavostmi nejen o zdejší fauně a flóře, ale také např. o osídlování kraje horaly.

Začátek náučné stezky je umístěn cca 200 m od autobusové zastávky Matyščina Louka a poblíž se také nachází parkoviště pro automobily. Návštěvu pralesa lze naplánovat jako polodenní výlet — pro podrobnější informace doporučujeme článek na webu turistika.cz nebo článek na webu cestovani.idnes.cz.

← Zpět na přehled aktivit a pasivit | ↑ Zpět na letní aktivity

Ohniště

Ohniště je od chatky vzdáleno jen několik desítek kroků.

Asi by se našlo málo lidí, kteří rádi tráví svůj volný čas v přírodě a přitom nemají v lásce večerní posezení u ohně. Proto jako hosté naší chaty můžete využít ohniště, které je stejně jako koupaliště umístěné v areálu Penzionu Pod Loučkou (kousek od chaty). U ohniště je dostatek laviček, takže se můžete pohodlně usadit, dát svým nohám odpočinout po celodenní túře a pro změnu zaměstnat svoje ruce opekáním špekáčků nebo jiných masných dobrot.

A pokud rádi grilujete, neváhejte si sebou vzít svůj gril.

← Zpět na přehled aktivit a pasivit | ↑ Zpět na letní aktivity